Следете во живо: Започна церемонијата за погpeбот на кралицата Елизабета Втора

Погребот на кралицата Елизабета Втора ќе започне во Вестминстерската опатија денеска во 11 часот по локално време.

На државниот погреб на кралицата Елизабета, еден од најголемите логистички предизвици во британската историја, ќе има повеќе од 2.000 гости, меѓу кои јапонскиот император Нарухито, францускиот претседател Емануел Макрон, американскиот претседател Џо Бајден.

На погребот ќе присуствува и македонскиот претседател Стево Пендаровски и неговата сопруга.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.