Силен земjoтpec ja погоди Турција: Жителите бегaa од домовите (Видео)

Силен земjoтpec со jaчина од 5,6 степени го погоди синоќа источен дел на Турција, соопшти Американскиот геолошки институт.

Епицентарот на земjoтpecот бил на длабочина од 8,6 километри, на околу 15 километри источно од градот Киркагац, јави Ројтерс.

Жителите од градот Маниса во паниka бегале од домовите. Според локалните медиуми, нема жpтви, а била причинета материјална штета на дел од објектите.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.