Се’ е подготвено за утрешниот голем хуманитерен концерт во прилепско: Управата на манастирот го уреди просторот до совршенство (ФОТО)

По повод празникот Св. Кирил и Методиј на 24.05.2023, манастирот Св.Илија Писокал кај прилепското село Кален, организира хуманитарeн концерт за реконструкција на манастирската црква.

Празникот ќе започне со света утринска литургија со почеток во 07часот, а со почеток од 10часот ќе започне голема хуманитарна забава на која ќе настапат голем број естрадни уметници од домашната сцена.

Меѓу најпознатите изведувачи се: Дамјан Стојаноски, Влатко Миладиноски, Спасен Силјаноски, Елена Велевска, Ирена Спасовска, Благоја Грујовски… и многу други.

Управата на манастирот денеска ги направи последните подготовки и веќе се’ е подготвено за овој прекрасен настан, на кој се очекуваат стотици верници и гости.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.