Се враќа традицијата која згасна пред 20 години: Аероклубот Прилеп блеснува во нов сјај и повторно ќе се лета (Фото/Видео)

Aeроклуб Прилеп е веќе при крај со реконструкцијата на аеродромот во селот Мало Коњари, како и хангарот со придружните објекти.

Остануваат уште малку детали за повторно да се започне со активности во едриличарство и летање со ултралесни авиони.

План е летово активно да се лета и да се возобнови и традицијата на Аероклубот која главно згасна во 2001 година.

Претседателот на клубот Дејан Пеливаноски верува дека клубот ќе блесне во најдобро светло за краток период за што прави големи напори и голем ангажман.

-Сакаме аеродромот да стане стане место каде голем дел наши сограѓани ќе можат да поминат интересни моменти – велат од Аероклубот Прилеп.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.