Сестрите близначки од Прилеп во одлично светло го претставија градот и Македонија на Европскиот Куп во Унгарија (Фото)

Заврши настапот на репрезентативките Теа и Теона Настоски на Европскиот Куп во Ѓeр Унгарија.

И двете натпреварувачки настапија во категоријата до 44 кг., при што Теа Настоска остана без пласман, а Теона Настоска го освои 7-то место во силна конкуренција.

Теона Настоска во четвтрфиналната борба доминираше со противничката од Романија и до пред крајот на борбата водеше во поени, но истата заврши со загуба на поен ипон и не успеа да се пласира во полуфиналето.

Потоа во репесажната борба за влез за борба за 3-то место, влезе со полесна повреда во вратниот дел, а демотивационо делуваше и загубата од претходната борба, така што ја изгуби шансата за медал на вакво престижно натпреварување.

Сепак стручниот тим кој ги предводеше двете натпреварувачки, селекторот Дејан Мицкоски и тренерот Мики Чадамов се задоволни од настапот, со оглед на фактот дека и двете дебитираа на натпреварување од ваков ранг, каде пресудно беше и искуството на натпреварувања од овој тип.

Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.