Сенаторот Марфи: Имаме цврсто економско партнерство, но ако Македонија тргне по друг пат, тоа ќе биде многу загрижувачки чекор!

При својата посета на Владата на Македонија, влиајтелниот американски сенатор Марфи се осврна на економската и безбедносната соработка на двете земји: Имаме цврсто економско партнерство, се повеќе американскикомпании работат тука, споредено со минатото и се разбира дека нашата безбедност не доаѓа само преку војската туку и преку економијата, иднината на овој свет ќе биде во тоа кој ќе произведува клучни и критични технологии. Ние сакаме да се осигураме дека САД и нашите партнери тука во Европа ја произведуваат таа технологија. Затоа и ја споменавме и инвестициајта за компјутерските чипови, тоа е навистина убаво да се слушне, затоа што така ние сме побезбедни.

Но, исто така тука сум за да се осигураме дека САД праќа навистина силна порака до нашите партнери и до вашите партнери, до Собранието како и до луѓето во Македонија. Ние поддржуваме вашата одлука да се приклучите кон ЕУ и ве повикуваме да ги преземете потребните чекори за да го овозможите ова проширување. Знам дека беше долг патот кон ЕУ, знам дека многумина поставуваат легитимни прашања за тоа дали ЕУ е вистинската можност. Тука сум за да ви кажам дека е.

Но, последната работа која би сакал да ја кажам е следново: Сакам да бидам јасен и за влијанието што тоа ќе го има врз односите со САД ако Македонија тргне по друг пат, ако одлучи против овие уставни измени, тогаш ќе се тргнеме од патот од ЕУ а ќе биде и многу загрижувачки чекор на една членка на НАТО. Земја која ние сме ветиле дека ќе ја браниме врз основа на нашите заеднички вредности да и го сврти грбот на ЕУ.

Ние сме пријатели, никогаш нема да престанеме пријатели и партнери, но луѓето во САД и лидерите во САД ги набљудуваат изборите што ќе бидат направени во следниве неколку месеци. Сите тие се надеваат дека вашата одлуката ќе биде усогласена со со безбедносните мерки на НАТО и ќе биде усогласена со слична одлука да се остане на патот на ЕУ исто како и во поглед на економските прашања.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.