Секој натпреварувач од прилепската гимназија освои награда на државниот натпревар по биологија

Во организација на Друштвото на биолози, на 18.05.2024 година во просториите на Природно-математичкиот факултет се одржа Државниот натпревар по биологија.

Од Гимназијата „Мирче Ацев“ Прилеп, на натпреварот учествуваа осум ученици и сите се вратија со награди.

Од втора година:

Ивана Атанасоска освои – I награда
Георги Николоски освои – I награда
Марија Митреска освои – I награда
Теодора Конеска освои – II награда
Антонио Велкоски освои – III награда

Од прва година:

Јован Митов освои – II награда
Михаела Андриеска освои – III награда
Горјан Ристески освои – III награда

Ментор на сите ученици е професорката Софија Крстеска.

Континуитетот во високото рангирање на државните натпревари е одраз на посветеноста и амбицијата од страна на нашите ученици за стекнување на нови и продлабочување на стекнатите знаења и безрезервната заложба и мотивацијата од страна на нашите професори.

БРАВО за учениците и за менторот!
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.