Секнаа фонтаните, “плиснаа” кривичните? (Фото)

Јули месец, а фонтаните во Прилеп се’ уште не работат

Фонтаните во Прилеп се украс на Прилеп, но тоа не е случај ова лето. Речиси сите фонтани во градот не работат, со исклучок на фонтаната пред Комерцијална банка и пред Центарот за култура “Марко Цепенков”.

Еве каква е сликата кај споменикот Карпалак и пред 13-катницата:

Фонтаните пред извесно време беа причина за препукување помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и директорот на ЈКП Водовод и канализација.

Од ВМРО-ДПМНЕ тогаш покажаа договор дека ЈКП Водовод и канализација склучило договор со фирма за одржување на фонтаните во вредност од 939.139 денари.

Директорот на ова јанвно претпријатие заработи и кривична пријава од МВР, но за друг случај.

Спиркоска: Се редат кpивични приjaви за поcлушниците на Заев, Талевски и Јованоски


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.