Сега и официјално: Фудбалот никогаш повеќе нема да биде ист – се укинува Лигата на шампиони?

Американските медиуми пренесуваат дека водечките тимови во Англија, Шпанија и Италија се на прагот на основање на нова затворена Суперлига, што значи дека Лигата на шампиони ќе се укине или ќе биде на рангот на некое јужноафриканско натпреварување.

Всушност, ова би требало да биде натпреварување на богатите во кое не би имало испаѓање, а лигата би требало да биде формирана уште денес, пишува “Њујорк Тајмс”.

Со фондот од 5 милијарди евра позади кој стои познатата инвестициска банка Џеј Пи Морган, оваа лига би требало да се спротивстави на новиот “швајцарски модел” на УЕФА со кој ќе се ограничи дистрибуцијата на пари на богатите клубови.

Тимовите како Реал Мадрид, Барселона, Јувентус, Манчестер Јунајтед не сакаат да играа со клубовите од помалку развиените држави, бидејќи немаат финансиски интерес, пишуваат медиумите.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.