Самит Г-7: Трамп одушевен од Борис Џонсон! “Тој е вистинскиот човек за да ја изнесе својата земја од ЕУ”

Борис Џонсон е вистинскиот човек да ја изнесе својата земја од ЕУ, изјави претседателот на САД, Доналд Трамп, после средбата со британскиот премиер во францускиот град Бјариц, каде се одржува самитот Г-7.

На прашањето кој совет за Брегзит би му го дал на Џонсон, Трамп одговорил дека нему не му треба совет, затоа што “тој е човекот за таа работа”.

Но, затоа ветил дека САД и Велика Британија веднаш после “Брегзит” ќе потпишат “голем трговски договор”.

Џонсон рекол дека трговските преговори со САД ќе бидат тешки, но дека постојат огромни шанси и можности за британските компании на американскиот пазар.

Inače, Tramp je izjavio i da je “svakako moguće” da će pozvati predsednika Rusije Vladimira Putina kao gosta na samit G7 naredne godine u SAD, objavila je agencija Blumberg. On je ranije pozvao da se Rusija vrati u nekadašnji format G8.

Инаку, Трамп изјавил дека “секако е можно” дека ќе го повика претседателот на Рустија, Владимир Путин како гостин на самитот Г-7 идната година во САД.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.