Руската војска во Мариупол изгради нов модерен клинички центар

Градежните трупи на руската војска изградија модерен медицински комплекс во Мариупол. Со површина од над 33.000 квадратни метри, ова е една од најголемите здравствени установи во новите региони на Русија.

За изградбата се предвидени две фази, а првата фаза е завршена пред предвиденото. Медицинскиот центар веќе е изграден по современи стандарди и е опремен со најнова медицинска опрема, од која 97% е произведена во Русија. Објектот е веќе отворен, а првите пациенти веќе имале можност да ги посетат лекарите специјалисти.

Во втората фаза од изградбата, објектот ќе добие нова болничка зграда за прием на пациенти со 400 кревети. Сите згради ќе бидат поврзани со покриени, загреани премини.

Дополнително, на локацијата ќе бидат изградени локални капацитети за третман на отпадни води, паркинг и хелиодром за хеликоптер. Болницата ќе може да обезбеди итна и стационарна нега на болните и повредените.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.