РК Прилеп испушти победа во Струга, но стигна до првиот бод сезонава и го напушти последното место на табелата

После поразите во првите три кола, екипата на РК Прилеп вчера стигна до првиот бод во новата сезона во ракометната Супер лига.

На гостувањето кај Струга прилепчани стигнаа до поволен резултат 25:25 (14:12 на полувремето).

Во натпревар кој се играше гол за гол речиси сите 60 минути, стужани имаа шанса за победа кога во 55-та минута имаа водство од 3 гола разлика.

Сепак прилепчани до крајот се консолидираа и направија серија од 4:0 за 23:24, но тоа беше недоволно за победа, па Сгруга возврати со 2:0 за 25:24.

До крајот прилепчани погодија уште еднаш за конечни 25:25 во Струга.

Најдобар поединец во редовите на РК Прилеп беше Грузиецот Гавашелишвил Мириани со 8 погодоци, а Чантурија и Лозаноски стрелаа прецизно по 4 пати.

ВО наредното коло Прилеп ја дочекува екипата на Вардар Неготино.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.