Решение за сообраќајниот метеж во центарот на Прилеп: Треба само воља! (Фото)

Иницијативата “Прилеп на точак” со одличен предлог до општина Прилеп за решавање на сообраќајниот метеж во центарот на градот

Прашање до Општина Прилеп дали улицата “Браќа Ламески” само ќе биде послана со нов слој асфалт и на неа како и досега ќе продолжи сообраќајниот хаос и дивеење никаде на свет невидено во центар на град.

– Како ќе биде обележана улицата, со една лента, со две?

– Дали е тоа улица или паркинг простор?

– Дали и понатаму пешаците ќе одат на сред коловоз или ќе летаат над автомобилите?

На оваа улица, сведоци сме на паркирани автомобили од двете страни, диви таксисти и слично, така што преку целиот ден тука функционира само една сообраќајна лента.

Сообраќајот се одвива со чекањеање, една сообраќајна лента ги пропушта возилата од другата па после тоа обратно и така тука може да изгубите и 10 минути за некој 100-200 метри.

За пешаци, велосипедисти, инвалиди или бебешки колички, едноставно тука нема место, безбедноста им е под нула, се движат помеѓу самите автомобили.

Решение:

Улицата е доволно широка, за уредно да се обележи велосипедска патека од двете страни и простор за движење на пешаците, и уредно да функционира сообраќај во два правци.

За да се реализира тоа треба само неколку канти црвена боја, гумени ступбиња по примерот на Охрид за физичко одделување од коловозот, и редовно присуство на полиција и санкционирање на секој што ќе застани “на 5 минути само да земам…”

Некои решенија се едноставни, брзи и не се потребни никакви ресурси, треба само воља и ништо повеќе…


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.