Репертоар на театарот „Војдан Чернодрински“ – Оваа недела три изведби на претставата “Хамлет”

Три изведби на претставата “Хамлет” во прилепскиот народен театар “Војдан Чернодрински”:

– Четврток 18 април 2024 – 20.00 ч.
– Сабота 20.04.2024 – 20.00ч.
– Понеделник 22.04.2024 – 20.00ч

***************
Влезници на тел.076 442 378

ХАМЛЕТ-Според трагедијата на Вилијам Шекспир, со користење на драмите „Во малиот дворец“ на Станислав Игнациј Виткиевич и „Чест“ на Васил Иљоски

Режија и адаптација: Бранко Брезовец
Сцена: Пеце Ристески
Костими: Сузана Брезовец
Светломајстор: Ристе Гркоски
Тон мајстор: Томе Темелкоски
Витражи: Марта Црнобрња
Соработник на режија: Борис Василески
Соработник за драматуршки прашања: Лидија Митоска-Ѓорѓиевска

Играат:

ХАМЛЕТ / Роднината / Стефан – Зоран Иваноски
ЛАЕРТ – Димитар Ѓорѓиевски
КЛАУДИЈ / ПРИЗРАКОТ / Тобожиќ – Андон Јованоски
ГЕРТРУДА / Сеништето / Ванѓа – Даниела Иваноска
OФЕЛИЈА / Aнета / Mилка – Марија Спиркоска Илијеска
ПОЛОНИЈ / Никола – Игор Трпчески
ХОРАЦИЈ / Коздроњ – Илија Волчески
РОЗЕНКРАНЦ – Александар Тодески
ГИЛДЕНСТЕРН – Михајло Миленкоски
ПРВИОТ ГРОБАР – Виолета Чакарова
ВТОРИОТ ГРОБАР – Наташа Ачански
ФОРТИНБРАС – Ана Митоска

Инспициент: Елена Иваноска
Суфлер: Лилјана Батлеска
Реквизитер: Гоце Тодороски
Гардеробер: Снежана Ѓорѓиоска
Фризер-перикер: Даринка Богоеска
Декоратери: Сашо Смоквоски, Роберт Стојкоски, Владимир Владимироски, Јане Јанкулоски
Дизајн на плакат: Ловро Брезовец
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.