Пpиведен Гpaдоначалник зapaди пapтиcки вpaботувања

Пет луѓе се yaпceни, меѓу кои и претседателот на општина Улцињ, Љоро Нрекиќ.

По налог на Основниот државен обвинител во Улцињ, освен Нрекиќ, yaпceни се и Сеад Османовиќ, секретарот на Секретаријатот за финансии на општина Улцињ и шеф на Општинскиот одбор на Демократската партија на социјалистите, Мустафа Горан, секретарот на Секретаријатот за комунални дејности и заштита на животната средина, Саубих Мехмети, директорот на Службата за заштита и спасување, Милазим Мустафа, секретарот на Комуналната полиција и поранешен претседател на Советот на општина Улцињ.

Според сознанијата на “Вјести”, тие се yaпceни во врска со сомнежи за партиски вработувања.

Според истите сознанија, обвинителството ги терети за несовесно работење во службата.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.