Пopoeн дожд ја “однесе” Битола: Улиците се претворија во реки (Видео)

Силен пороен дожд доцна попладнето вчера поплави улици на неколку локации, на повисоките зони и централното градско подрачје во Битола.

Краткотрајниот, но обилен дожд проследен со град го оневозможи нормалното одвивање на сообраќајот.

Во петокот, во Битола исто така падна пороен дожд и предизвика штети врз земјоделските површини во битолско поле.

Граѓани на социјалните медиуми споделуваат фотографии и видеа на кои истакнуваат дека „Битола личи на Венеција“ и апелираат за санирање на проблемот од страна на надлежните.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.