Путин со предупредувачка порака до Америка

Русија постоеше, постои и ќе постои, како и САД и ние треба да се помириме со тоа, изјави рускиот претседател Владимир Путин.

„Не ги донесовме руско-американските односи во државата во која се наоѓаат денес. Ние не го сторивме тоа. Ние не бевме први што преземавме чекори за тоа што им штети на руско-американските односи … Тие чекори се премногу“, рече Путин на состанокот со шефовите на меѓународните новински агенции во рамките на Меѓународниот економски форум во Санкт Петербург.

Тој потсети и на воведувањето антируски санкции.

„Дали воведовме санкции против Соединетите држави? Соединетите држави се тие што воведоа санкции против нас и продолжуваат да ги наметнуваат во секоја можност и без никаква причина. Само затоа што постоиме. Но, тој ќе мора да се помири со тоа. Русија постоела, постои и ќе постои. Како што има, ќе има и САД кои играат важна улога во светот. Би сакал да играат стабилизирачка улога“, истакна рускиот претседател.

Путин смета дека средбата со неговиот американски колега Џо Бајден на 16 јуни во Женева ќе биде конструктивна.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.