Пронајдена 13-годишната Емили која се бараше во цела Европа

Шест дена по нејзиното исчезнување, 13-годишната Емили Х. (13) од Ленгенфелд унтерм Штајн во Германија е пронајдена жива и здрава.

„Потрагата од големи размери е прекината“, изјави за „Билд“ портпаролот на полицијата на државниот оперативен центар.

Сепак, истрагата за конкретните околности на овој случај продолжува, а повеќе информации ќе бидат објавени подоцна.

Според „Билд“, полицаец ја нашол Емили на железничката станица во Крефелд.

Полицијата сака да и се заблагодари на јавноста за бројните пријави.

Медиумите потстеуваат дека Емили Х. (13) исчезна во четвртокот. Таа не се појавила на договореното место за состаноци по што и бил исклучен мобилниот телефон.

Ученичката во четвртокот во 17 часот требаше да ја земе член на семејството на пазарот Пени во Милхаузен, но таа не се појави.

Полицијата ги прегледала податоците од мобилниот телефон и го барала девојчето со кучиња и хеликоптер. Таа беше изгубена на железничката станица Лајнфелде во Ајхсфелд.

„Сведоците го видоа девојчето на железничката станица Лајнфелде, нашите кучиња трагачи можеа да ја потврдат трагата таму“, беше кажано претходно.

Според картата, местото каде што е пронајдена било оддалечено повеќе од четири часа од местото каде што последен пат била видена.

Полицијата ја проширила потрагата по неа и надвор од националните граници и успеала да ја лоцира.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.