Промена на цените на горивата

Petrol pump

Регулаторната Комисија за Енергетика во понеделник напладне, стандардно како и секоја недела, ќе ги објави новите цени на горивата.

Минатата недела малопродажните цени на горивата се намалија во просек за 0.75%.

Согласно одлуката, малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР-95 се намали за 0.5 денари, и еден литар 95-октански бензин чини 68.00 денари.

Цените на ЕУРОСУПЕР-98 и ЕУРОДИЗЕЛ горивата се намалија за по 1.00 денар. Еден литар 98-октански бензин чини 70.00 денари, додека еден литар дизел чини 62.00 денари.

Останува да видиме дали не очекува уште едно намалување на цените.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.