Проверете дали сте дебели: Табела која ја покажува идеалната тежина според вашата висина

Ова е само табела која од прилика ја наведува нормалната тежина зависно од висината. Но, не заборавајте дека мускулното ткиво е потешко отколку истата количина масно ткиво.

Генерално, телесната тежина не е најдобар метод за одредување на вашето здравје.

Одредувањето на телесните маснотии (од стручно лице- лекар или тренер) ја дава вистинската слика на вашиот организам.

Како се користи оваа табела? Пронајдете ја вашата висина во сантиметри и прочитајте го распонот на идеална тежина.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.