Прилеп се гyши: Прекрасна глетка, но опacна по живот (Фото/Видео)

Прилепчани деновиве одново дишат екстремно загаден воздух. Мерната станица која е сместена на општинската зграда, вечерва покажува загаденост од 261 микрограми ПМ-10 честички.

Ништо подобра не беше состојбата и во изминатите денови, а граѓаните се жалат на социјалните мрежи дека загадениот воздух им предизвикува гребење на грлото, задишаност, како и непријатна миризба на облеката.

Граѓаните спас бараат на повисоките места од каде може да се забележи дека градот е покриен од облаци од магла и загаден воздух.

Колку и убаво да изгледаат овие фотографии, не е ниту малку пријатно кога се движите во нив.

(Видео снимка од кај манастирот Св. Димитрија над село Селце)

Kвалитетот на воздухот во Прилеп следете го ТУКА


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.