Прилепчани ја решија првата пречка! Падна МЗТ во “ДОБРЕ”, ако ги победат и “романтичарите”, се насмевнува плеј-оф

Прилепската екипа Мега Баскет синоќа забележа убедлив триумф над вториот тим на МЗТ Скопје и ги задржа шансите за пласман во плеј-оф разигрувањето во Втората кошаркарска лига.

Во спортската сала во “ДОБРЕ”, скопјани беа поразени со 72 -61, а голема заслуга за тоа има мотивираноста на момците да направат резултат во клучни моменти, како и поддршката на прилепската спортска јавност, која верува дека Прилеп е подготвен после долги години да довие прволигаш.

Стевананџија постигна 16 поедни, Велески 19, а одлични беа и Јованоски со 14, како и Настески со 12 поени.

Во последното коло од регуларниот дел од сезоната, Мега Баскет игра со вториот тим на Работнички, екипа која е далеку послабо рангирана од прилепчани, па реално е да се очекува уште еден триумф, и пласман во плеј-оф разигрувањето.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.