Прилепчани не се за фини нешта – му го најдоа “заколот” и на новите контејнери за електронски отпад (ФОТО)

Не издржаа ниту еден месец новите контејнери наменети за електронски отпад во Прилеп

Со цел да се овозможи селекција на електричен и електронски отпад , акумулатори и батерии, ,, Комуналец’’ Прилеп, во соработка со Локалната самоупрва, поставија 12 специјализирани контејнери за овој вид на отпад. Контејнерите беа поставени на 14 август на 12 пункта, а за еден месец поголемиот дел од нив веќе се оштетени, односно присилно се отворани долните лежишта – информираат од прилепското јавно комунално претпријатие.

-Во контејнерите пак, има секеков вид на отпад, освен електричен и електронски отпад, батерии и акумулатори. Она што наумиле дека е корисно е украдено, иако овој вид на отпад воопшто нема корисни компоненти. Оставени се само некорисните тонери, кои подлежат пак на постапка со уништување. Се исфрла дури и тетрапак, најлони, пет амбалажа и др. Она што ќе создаде поголема штета, е што истите отпадни апарати ќе бидат исфрлани на дивите депонии.За месецов , ,, Комуналец’’ , планираше да постави уште 12 контејнери од овој тип, но ќе се почека со оваа аакција, со цел да се направи анализа , но и поправка на постојните – стои во соопштението од ЈКП Комуналец.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.