Прилепчанец го фати светиот кpcт во Дизелдорф (Фото/Видео)

Големиот христијански празник Богојавление – Водици и оваа година масовно се празнуваше во сите градови и населени места, а водите се осветуваа и кај Македонците во дијаспората.

Каде и да се ширум светот, нашинците се верни на своите корени, традицијата, обичаите и религијата.

Во германскиот град Дизелдорф фрлањето на светиот крст во водите го изврши свештеник од црквата Св. Петка, а најсреќен беше прилепчанецот Дарко Јанкоски.

Честитки за Дарко и му посакуваме да го прати среќа во текот на целата година!
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.