Прилепските прочкари учествуваат на карневалот “Странчинарски игри” во Мокриево (Фото)

Прилепското Здружение “Прилепски прочкари” денеска учестува на карневалот “Странчинарски игри” во с. Мокриево во општина Ново Село, струмичко.

Членовите на здружението ќе се претстават со маската “Прилепски жетвари”, a како и на секој карневал прилепчаните имаат подготвено групна маска, кореографија и игра.

Секоја година за Василица во ова место се собираат стотици граѓани, но и учесници на Странчинарските игри од цела Македонија.

Странчинарите всушност биле заштитници на народот. Василица бил денот кога со звукот на “џангараците” и страшните маски се истеруваат злите духови и се собира храна за сиромашните.

Здружението “Прилепски прочкари” го претставува Прилеп и нашата држава на голем број маскембали и надвор од границите, а досега имаат освоено и голем број награди и признанија.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.