Прилепските гимназијалци на самиот врв на државниот натпревар по географија

На 26.04 во просториите на Природно научниот факултет во Скопје, се одржа државниот натпревар по географија, на кој учествуваа и ученици од СОУ Гимназија „Мирче Ацев“ Прилеп кои ги постигнаа следните резултати:

Под менторство на проф. Виолета Проскоска Велкоска:

Втора година:

Софија Настоска – I место
Ивана Атанасоска – II место

Прва година:

Андреј Вршкоски – прва награда
Марија Апостолоска – втора награда
Ивона Топчиоска и Ивана Итова – успешно учество

Под менторство на проф. Александра Ристевска:

Прва година:

Ненад Талески – прва награда
Ева Јашмакоска – втора награда
Тамара Бабаноска – пофалница

Гимназијата „Мирче Ацев“ има традиција на успеси по географија. Тоа го докажуваат и овие ученици со своите ментори.

БРАВО за учениците и за менторите!
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.