Приведен домар во бугарско училиште – ги повикувал децата да скандираат „Да живее Македонија“ (Видео)

Бугарските медиуми информираат дека „за антибугарски скандирања и коментари“ бил приведен домар од средното училиште „Никола Војводов“ во бугарскиот град Враца.

Како што објавува тамошната „BTV“, на видеото кое кружи на социјалните мрежи, се гледа како лицето Данаил Петков ги снимало учениците и ги повикувало да скандираат „Да живее Македонија“. Кога едно од деца ќе му возвратело „Да живее Бугарија“, домарот му одговорал со зборовите „Ќе те претепам“.

Според објавеното, домарот се снимал во живо на ТикТок, фотографирајќи ги учениците, како и училишниот персонал. Од „BTV“ известуваат дека лицето користело квалификации како „турко-монголци“ и „бугарофашисти“.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.