Прекрасно дрон видео од еден од најубавите храмови во Пелагонија: Црква Рожденство на Пресвета Богородица кај Новаци

Битолчанецот Џоле Трајчески на својот јутјуб канал има објавено прекрасно 4K дрон видео од црквата Рождество на Пресвета Богородица во Новаци

Видеото изобилува со прекрасни кадри од црквата, Пелагониското поле и општина Новаци.

Пресвета Богородица, или Мала Богородица е еден од големите празници на светата Православна црква, кој иако се смета за почеток на сите празници, сепак, почнал да се празнува многу подоцна.

Манастирската црква Рождество на Пресвета Богородица, е изграден е на 1 км. оддалеченост од с.Новаци, десно од брегот на Црна Река.

Во 2006 година беше изграден само храмот на манастирот кој е трокорабен и претставува монументална христијанска градба со 8 кубиња покриени со бакарни плочи, измалтарен со бел малтер.

“Беше уживање да го направам ова видео, и ако уживавте да го гледате, ве молиме споделете со вашите пријатели! И, ако сакате да видите повеќе видеа како ова, Ве молам претплатете се”, пишува во описот на видеото на Џоле Трајчески.

Уживајте во продолжение:
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.