ПРЕЗЕНТАЦИЈА НА ИПАРД ПРОГРАМАТА ЗА 2015 ГОДИНА

По повод објавувањето на јавниот повик бр.(02/2015) за доставување на барања за користење на средства од ИПАРД Програмата, Секторот за управување со ИПАРД фондовите при Министерството за земјоделство шумарство и водостопанство во соработка со Општина Кривогаштани,  на 04.08.2015година во 17:00 часот во Клубот на пензионери во Кривогаштани, се одржа инфо-ден  за презентација на можностите и условите за користење на средства од ИПАРД Програмата.

Презентирани беа следните мерки:

-Мерка 101 – Инвестиции на земјоделските стопанства со цел нивно преструктуирање и надградба за постигнување на стандардите на Европската Унија,

-Мерка 103 – Инвестиции за преработка и маркетинг на земјоделските и рибни производи со нивно преструктуирање и надградба за достигнување стандардите на Европската Унија,

и

-Мерка 302 – Диверзификација и развој на руралните економски активности

 
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.