По Србите се јавија и Бугарите: Скопје ѝ ја украде бугарската Охридска архиепископија на Бугарија

Светиот Синод на Вселенската патријаршија, Патријархот Вселенски г. г. Вартоломеј, со одлука на денешната средба се отстранува повеќедецениската шизма наложена врз нашата древна Охридска Архиепископија, возобновена во лицето на МПЦ, но бугарски медиум пишува дека тоа е скандал.

Признавањето на црквата „Охридска архиепископија за независна“ е предавство на националните интереси на Бугарија и е штетно за бугарската кауза во Македонија, кажа во минатото бугарскиот историчар проф. Божидар Димитров.

Бугарски „Епицентар“ пишува дека ова е нож во задниот дел на Бугарската православна црква за која Охридската архиепископија е дел од историскиот и духовен простор, како што беше објавено во нивната статија.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.