Попладнево не излегувајте без потреба: Висока вредност на УВ индексот

Времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност.

Попладнево претежно во планинските региони ќе има услови за појава на изолирана нестабилност со појава на пороен дожд и ретки грмежи.

Минималната температура ќе биде во интервал од 11 до 20 степени, а максималната ќе достигне од 29 до 36 степени.

УВ индексот ќе биде 9, информира Управата за хидрометеоролошки работи.

Од утре претпладне и во понеделник преку денот ќе дува засилен северен ветер и тогаш температурите повторно ќе бидат пониски (за три до пет степени). Од понеделник следува период на постабилно веме со постепен пораст на температурата.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.