Политиката на Макрон доживеа фијаско во Франција на вчерашните европски избори

Францускиот претседател Емануел Макрон ќе го распушти Националното собрание по дебаклот на изборите за Европскиот парламент, јавува Би-би-си.

По оваа одлука Франција ќе оди на нови парламентарни избори.

Тие ќе се одржат на 30 јуни и 7 јули, јавува Би-би-си.

Да потсетиме, партијата на Марин Ле Пен на изборите за Европскиот парламент освои 31,5 отсто, што е двојно повеќе од партијата на претседателот Емануел Макрон.

Неговата партија доби 15,2 отсто поддршка, што е двојно помалку од Марин Ле Пен.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.