Поздрав до северџаните од Милошоски: Хаир никога да немат Стамче беј и Бујар Лигдо, Нејко челеби!

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски го коментира изгласувањето на уставнте измени со стихови од великиот Григор Прличев.

Глигор Прличев за оние што го предаваат достоинството на поколенијата и ја силуваат вољата на народот:
“Тога грмкиј плач народен небо процепил.
“Ох! послушај, милиј Боже! Хаир никога да немат
Стамче беј и Бујар Лигдо, Нејко челеби!”
Милостивиј Бог послушал патричка горешча клетва; Слава нихна, семе нихно погубил со шум. И сега во куќи нихни ткае пајак пајажина, И на пусти стрехи нихни хукат хутове.”


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.