ВИДЕО: Погледнете како изгледа озлогласениот логор Аушвиц снимен од дрон !

screenshot_1-85-640x411

Ова видео кое снимено со помош на дрон го претставува озлогласениот концентрационен логор Аушвиц, 70 години откако е ослободен од страна на советските војници.

Секоја година илјадници туристи и преживеани од тоа време, го посетуваат најголемиот логор изграден од страна на нацистичка Германија.

Повеќе од еден милион луѓе, најголем број Евреи, ги загубиле животите од 1940 до 1945 година. Во 1945 година тој е ослободен од страна на Црвената армија.

За колку голем комплекс се работи погледнете на видеото.

 


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.