Погледнете како изгледа внатрешнocта на Keoпсовата пиpaмида: Уживajте во дpeвната египетска истopиja (Видeo)

Висока 146 метри, Кеопсовата пирамида е најголема во Гиза, а благодарение на 3Д видеото на Би-Би-Си добивме можност виртуелно да прошетаме низ цврстите камени блокови и да ги откриеме скриените ходници и простории.

Големата или Кеопсовата пирамида, која во античко време се сметала за едно од седумте светски чуда, изградена е за време на владеењето на фараонот Кеопс, односно од 2509 и 2483 година пред нашата ера.

Одамна е познато дека во пирамидата се наоѓаат три големи комори, како и низа ходници и премини, а најголемата комора е 47 метри долгата и 8 метри високата Голема галерија.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.