“Плусинфо” откри кои сведоци ги предложил Боки 13ка, ќе биде бpyтално жecтоко

Зоран Заев, лидерот на СДСМ, неговата сопруга Зорица, неговиот брат Вице и неговиот татко Трајче, се предложени за сведоци на судењето за случајот „Меѓународен сојуз“, од страна на бранителот на обвинетите Бојан Јовановски, Христина Блажевска и Миле Јовановски, дознава Плусинфо. Заеви треба да сведочат за „околности побрзани со диспозитивот на обвинителниот акт“.

Судејќи според листата на докази што ја предложил бранителот, а особено според делот во кој се предлагаат сведоци за сослушување, се чини дека Бојан Јовановски решил да постапи поинаку одошто на судењето за случајот „Рекет“, на кое веќе падна првостепена пресуда. Овој пат Јовановски најавува гранде судење, а листата на предложени сведоци тоа најдобро го покажува.

Така, освен членовите на семејството Заеви, на листата се и техничкиот премиер Оливер Спасовски, министрите Мила Царовска и Горан Сугаревски, портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов, градоначалниците Петре Шилегов (Скопје), Стефан Богоев (Карпош), Наташа Петровска (Битола) и Анго Ангов (Дојран), а неизбежен е и партискиот кадар Александар Кирацовски.

Целата статија прочитајте ја на ПЛУСИНФО.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.