Планинарско дружење низ Селечка Планина: Во недела ќе се одржи вториот марш “Планинарска тура МОМАТА 2023”

Планинарското здружение “МОМАТА” oд Прилеп ве поканува на планинарски марш низ Селечка Планина, што ќе се одржи во недела (28.05.2023) со почеток од 08:00часот.

-Оваа година, исто како и минатата нашето Планинарско спортско друштво, повторно го организира маршот “Планинска тура МОМАТА 2023”. Овој марш минатата година имаше добра посетеност, се надеваме дека така ќе биде и оваа година.

Околу маршот: Тргнувањето е во 08 часот од манастирот Св.Димитрија над с.Селце-прилепско, потоа продолжуваме до-Домаќинско чешмуре (пауза од 5 минути)-Рикина чешма-групно сликање кај карпа Момата, потоа се качуваме до место викано Желката-по изохипса до Казанташ-Попова нива, каде е предвидено одмор од 45 до 60 минути, и освежување со чиста планинска вода и јадење од ранец (кој што си носи).

Потоа се продолжува со искачување до место викано Ливада, (одмор од 5 минути) и се продолжува со заобиколување на врвот Чуле до местото викано Устрелец 1442 МНВ. Пауза од 15 минути на Устрелец и се тргнува за назад до манастирот Св.Димитрија, каде и завршува овој марш. Доколку некој сака да го искачи врвот Чуле 1545 МНВ да ги извести за тоа водичите и организаторите на овој марш. Пожелно е никој да не се одделува од групата, а доколку има потреба за тоа да ги извести водичите и организаторот.

Оваа тура спаѓа во средно тешки тури. Должина на рутата е 11 километри. Доколку има некои измени, благовремено ќе бидете известени.

Тел за контакт: Дарко 072-226-439 Тони 076-425-103 Горданчо 075-464-380.

Ве чекаме и покануваме на учество во овој марш низ Селечка – стои во поканата за планинарскиот марш.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.