Палеле стрништа во пелагониско, па им тропна полицијата на врата: 5 лица донесени во полициска станица во Битола

Fire on cornfield on sunny day. Burning cornfield.

Криминалистичката полиција при СВР Битола, вчера (23.09) по добиени оперативни сознанија во врска со кривичното дело “Предизвикување општа опасност” односно, намерно предизвикување на пожари на отворен простор во с. Лознани и с.Путурус, битолско, во полициска станица Битола ги повика на разговор М.С.(43) од с. Вашарејца, битолско, В.П.(58) од с. Лознани, битолско, А.Л.(72) од Битола, И.К .(35) од с. Вашарејца, Д.С.(61) од с. Лознани.

Против лицето Д. С. ќе следува и Кривична пријава по чл. 288 од кривичен Закон,односно “предизвикување општа опасност” – информираат од СВР Битола.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.