Падна првиот снег во Македонија: Еве каде денеска се формираше снежна обвивка (ФОТО)

Во Македонија од вчера веќе дојде значително постудено време кое низ нашата држава донесе дожд, но и снег.

Во текот на целата ноќ снег паѓаше на неколку повисоки места во Македонија, а во овие моменти според камерите на „SkiMacedonia“ може да се забележи дека паѓа снег на Попова Шапка и на повисоките места во Маврово.

Снег има и на Галичица,а според метеоролозите нови врнежи се најавени и за во текот на ноќта, но и утре.

Од УХМР најавуваат и засилен, а во источните делови и долж Повардарието повремено силен ветер од југоисточен правец (70 км/час). Попладне и во текот на ноќта ќе има врнежи од дожд, пообилни во западните делови (над 20 л/м2 за 12 часа).

На повисоките планини врнежите ќе бидат од снег.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.