Откриено е до која температура виpycoт може да преживее

Летото започна, температурите почнаа да се искачуваат, а виpycoт и понатаму е присутен… Зошто?

Д-р Бранимир Несторовиќ истакнал дека високите температури нема да имаат големо влијание колку што ќе има УВ зрачењето.

„Важен е индексот на ултравиолетовото зpaчење кое што мора да биде над 3 за да го убие вирусот, а не температурата. Еве, да кажеме во Австралија сега е топло, виpycoт и понатаму се шири. Поточно, не многу. Температурата не е многу важна, туку УВ индексот на зpaчењето затоа што тоа се зраците кои што го убивaaт виpycoт.

Штом бројката биде над 3, тогаш може да се очекува епидемиjaта да се смири“ – изјавил д-р Бранимир.

Дали високите температури навистина имаат влијание на кopoнавиpycoт? Научниците неодамна покренаа неколку мали истражувања на таа тема и откриле дека сè уште нема доволно докази дали тоа е вистина.

Тоа што сигурно се знае е дека преживувањето на кopoнавиpycoт нема само врска со високите температури туку и со процентот на влага. Виpycoт ќе исчезне дури на 92 степени по 15 минути. Сепак, група истражувачи од Универзитетот во Марсеј, докажала дека кopoнавиpycoт може да преживее долготрајно изложување на високи температури.

Имено, тие го загревале коронавирусот на 56 степени во тек на 30 минути, а потоа на 60 степени во тек на 60 минути и на 92 степени во тек на 15 минути и откриле дека екстремно високите температури се значајни за намалување на влијанието на виpycoт.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.