ОРИГИНАЛНО! Како Кинезите ги решаваат непрописно паркираните возила (ВИДЕО)

И додека во Европа употребата на пајаци за подигање на непрописно паркирани возила се уште е вообичаена, во Кина користат многу поедноставно решение. Наместо несмасни камиони кои тешко се движат низ тесните градски улици и уште потешко маневрираат со самиот товар, во Кина се користат роботи.

Станува збор за роботска платформа која ја прилагодува својата форма на возилото. Откако ќе влезе под него, го зема во положбата на тркалото и потоа го вози на нова локација. Платформата ја контролира операторот преку далечински управувач.

Возилото потоа се вози на првото легално паркинг место и се остава таму со парична казна за сопственикот на возилото.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.