Од Сомбор до врвот на светот: Kaко Американците го потценуваа Србинот во 2014-та – “Јокиќ просечен и ограничен играч” –

Кога пред девет години пристигна во НБА, никој во своите најлуди соништа не можеше да замисли дека Никола Јокиќ ќе прерасне во еден од најдобрите центри на сите времиња.

Двократниот МВП во најсилната лига во светот и човекот кој го одведе Денвер до првото НБА финале во историјата на франшизата, беше избран дури во втората рунда на драфтот како 41. пик.

Дека практично немале никакви очекувања од Србинот, потврдува и извештајот на американските скаути од 2014 година, кој легендарниот тренер на НБА Џорџ Карл го објави на својот Твитер профил.

“Просечен спортист кој нема брзина и способност за скокање. Можеби ќе му биде тешко да остане пред спортистите во НБА. И покрај тоа што е млад, изгледа дека има ограничени способности поради недостатокот на експлозивност.”

https://twitter.com/CoachKarl22/status/1661509663630974978?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1661509663630974978%7Ctwgr%5E37925a6344859646f5e84330b03263991bcbf1e4%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.kurir.rs%2Fsport%2Fkosarka%2F4167926%2Fdzordz-karl-objavio-analizu-jokica-iz-2014
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.