Одличен летен рецепт: Мици пици од тиквички

Доколку сакате да направите пица на малку поразличен начин, имаме одлична идеја за вас.

Оваа здрава пица од тиквички е неверојатна нискокалорична алтернатива на класичната пица.

Потребни состојки: eдна тиквичка, маслиново масло, 5 лажици доматно пире, 3 супени лажици со ситно сецкани пиперки, моцарела, оригано.

Подготовка: загрејте ја рерната на 220 степени. Исечете ги тиквичките на тркалезни парчиња, намачкајте ги со маслиново масло, додадете сол и оставете ги 5 минути да се печат на хартија за печење. Извадете ги тиквичките од рерна и на нив ставете го доматното пире и моцарелата. Ставете ги повторно во рерна додека моцарелата не се растопи.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.