Одбележан 3-ти Ноември – Ден на ослободувањето на Прилеп

1

По повод одбележувањето 3-ти Ноември „Денот на ослободувањето на Прилеп“, делегации од Локалната самоуправа на Општина Прилеп, Советот, АРМ и Сојузот на борци од Прилеп положија свежо цвеќе пред споменикот на првиот претседател на АСНОМ, Методија Андонов-Ченто, Кузман Јосифовски – Питу, на Могилата на непобедените и пред споменикот кај Песјобрдце. На истите локации по повод 3-ти Ноември свежо цвеќе положија и претсавници од останатите политички структури и група граѓани. Во рамки на одбележувањето на празникот, Патеката на славните е збогатена со имињата на Благоја Спиркоски – Џумерко и Илија Јанчулески.
Во галеријата на ЦК „Марко Цепенков“ вечерва ќе биде отворена и изложбата на Боро Митриќески. На изложбата ќе бидат поставени 10 скулптури во дрво, со кои ќе биде опфатен поголем дел од творештвото на авторот. Изложбата е во рамките на прославата на 3-ти Ноември – денот на ослободувањето на Прилеп.

2

3

4

5

6

7

8

10

11

12
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.