Ова треба да го има во секое училиште: Во ООУ “Кире Гаврилоски” реализиран одличен проект за лица со попpeченocт (Фото)

Откако успешно беше реализиран проектот „Биди ИН, Биди ИНклузивен, Биди ИНклудиран“, градоначалникот Борче Јовчески и официјалните претставници на Фондацијата за образовни и културни иницијативи „Чекор по чекор“ го посетија ООУ „Кире Гаврилоски-Јане“ во Прилеп.

На ова основно училиште од страна на Фондацијата „Чекор по чекор“ му беше доделен електромоторен транспортер (гасеничар) кој е наметен за лица со физичка попреченост, односно овозможува движење на инвалидска количка по скали. Како што истакна директорот на ООУ „Кире Гаврилоски-Јане“, Влатко Кузманоски, ова е голем исчекор во подобрување на инклузивното образование бидејќи со оваа направа секој ученик би имал пристап до сите простории во училиштето, а истовремено би била олеснета работата на наставниците, воедно и на родителите кои ги носат таквите ученици до училиште.

Општина Прилеп со сигурност и во иднина ќе биде дел од ваквите проекти кои придонесуваат во подобрување на образованието од било каков вид.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.