Ова е првиот човек на рускиот претседател: Се “тресат” сите од Чеченија до Сирија штом се спомне неговото име

Откако Русија, Иран и Турција постигнаа договор за создвање на “зона за деескалација” на судири, контингентот на воена полиција е значително зголемен.

Додека Русинот, Рамзан Кадиров е повторно во центарот на вниманието на медиумите, бидејќи наводно водел одвоени преговори со челниците на арапските држави за неговото учество во сириската вoјна. Каква улога би можел да одигра чеченскиот лидер?

Не е тајна дека Рамзан Кадиров е многу угледен меѓу заливските шеици. Минатото лето во Саудиска Арабија беше гостин на кралското семејство, а саудиските власти го пуштија во собата на Мухамед, која е затворена за сите, освен за посебни гости.

Кадиров стана и личен пријател со многу арапски лидери, вклучувајќи ги и оние кои се блиски американски сојузници.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.