Ова е излезеноста по изборни единици до 15 часот

Излезноста до 15 часот на ниво на цела држава е 31,77 %. Вкупно гласале 576,395 граѓани.

Во продолжение излезноста по изборни единици изразена во проценти:

ИЕ 1 – 34,51%

Најголема излезеност во ИЕ1 има во Македонски Брод, Кисела Вода, Центар и Карпош

ИЕ2 – 29,98%

Во ИЕ2 најдолема излезеност има во Бутел и Ѓорче Петров

ИЕ3 – 37,24%

Во тројката најголема излезеност има во Берово, Пехчево, Крива Паланка и Пробиштип.

ИЕ4 – 35,51%

Во четворката најголема излезеност има во Гевгелија, Прилеп, Кавадарци, Новаци и Неготино.

ИЕ5 – 31,5%

Во ИЕ5 најмоногу граѓани досега гласале во Крушево, Демир Хисар и Вевчани.

ИЕ6 – 22,85%

Шеската има најмала излезеност до 15 часот, а најмногу граѓани излегле на гласање во Тетово (26%)


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.