Ова е “европскиот рај”: Во овие држави просечната плата е 3.000 евра

Највисоки просечни плати во Европската Унија имаат работниците во Данска и Луксембург, додека најниската плата е во Бугарија.

Ова се резултатите од истражувањето на економистот Реинис Фишер, кој често објавува економски анализи, пренесува balkans.aljezeera.net.

Според анализата која беше објавена на крајот од декември, просечните плати во Данска и Луксембург изнесувале над 3.000 евра месечно.

По овие држави следат Шведска, Финска и Ирска, каде просечното месечно примање е околу 2.500 евра.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.