Оваа европска држава ќе им дава по 200 евра на туристите што ќе ја посетат

Со цел да го оживее туризмот, Малта планира да им понуди на странските туристи и по 200 евра за секоја посета.

Тоа, секако, под услов- да останат најмалку три дена на медитеранскиот остров ова лето, изјави министерот за туризам Клејтон Бартоло.

Како што вели тој, која антипандемиските мерки ќе бидат укинати на 1 јуни, туристите ќе можат да го резервираат летниот одмор директно преку хотелите и ќе ги добија ветените пари.

Министерот додадава дека туристите кои ќе резервиаат сместување во хотел со 5 ѕвезди ќе добијат 100 евра од туристичката управа на Малта, а хотелот ќе добие уште 100.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.