Ново жаритште во Европа – една земја ја „надмина“ Италија

Шпанија е второ европско жариште на коронавирус и до сега има 2.182 смртни случаи. Тој број денеска скокна за дури 410.

Шпанскиот премиер Педро Санчез вели дека „најлошото дури сега доаѓа“.

„Ова е војна!“, рече Санчез.

Во Италија има 5.476, и таму бројот опаѓа, а Кина има 3.270 жртви.

Иран има 1.411 смртни случаи и на црната листа е четврт на светот.

Досега потврдени се 347.000 заболени, а излечени се 100.321.

И Германија има раст на бројот на заразени, откако се потврдени нови 1.286 случаи и сега вкупно ги има 26.159. Во Германија досега има 106 починати од КОВИД-19.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.